شیر اطمینان صنعتی

واردات شیر اطمینان صنعتی یا شیرایمنی که در زبان بین المللی به آن سیفتی ولو (Safety Valve) نیز گفته می شود.

از انواع شیرآلات است که با هدف جلوگیری از فشار بیشتر از حد طراحی روی مخازن تحت فشار مورد استفاده قرار می گیرد.

در بازار به اشتباه به این شیر، سفتی ولو گفته می شود اما نام درست این محصول سیفتی ولو (Safety Valve) است.

هدف از کاربرد این نوع شیر روی مخازن تحت فشار، جهت جلوگیری از اعمال فشار بیشتر از حد طراحی بر روی مخزن است.

در این نوع شیر قطر ورودی شیر کوچکتر از قطر دهانه خروجی آن می باشد. از انواع شیر اطمینان صنعتی می توان به شیر ایمنی درون چاهی، شیر ایمنی سطحی، شیر ایمنی فشار و شیر ایمنی قطع کننده اشاره نمود.

شیر اطمینان صنعتی چیست؟

شیر اطمینان شیری است که توسط یک فنر بسته شده است و با رسیدن فشار پشت شیر به یک فشار استاتیکی مشخص عمل کرده و به سرعت شروع به باز شدن میکند .

با مشخص بودن مساحت سطح مقطع و اندازه نازل می توان مشخص نمود که چه حجمی از سیال مورد نظر از شیر خارج خواهد شد. در ابتدا باید اندازه نازل خروجی محاسبه گردد.

شیرهای اطمینان با آزاد کردن مقداری از سیال به بیرون از منطقه تحت فشار، ایمن سازی را انجام می دهند. شیر اطمینان در جاهایی که حداکثر فشار کاری به وجود می آید نصب می گردد. در سیستم های تولید بخار، شیرهای اطمینان برای جلوگیری از افزایش فشار بر روی بویلرها نصب می شوند.

کاربرد شیر اطمینان

در صنایع، مخازن و تجهیزات تحت فشار باید بوسیله شیر اطمینان محافظت شوند. شیرهای ایمنی را باید به نحوی انتخاب کرد که در صورت بهم خوردن تعادل در فشار مخزن، شیر اطمینان باز شده و مقادیر اضافی سیال را خارج کند.

در مواردی که تجهیزات فشار علاوه بر بهم خوردن تعادل در شرایط کاری در معرض خطرات آتش سوزی یا انفجار نیز هستند، باید این شیرها طوری انتخاب شوند که نه فقط در فشار معینی باز گردند بلکه ظرفیت آن را داشته باشند که مقدار اضافی سیال داخل مخزن را که در اثر حرارت تغییر حالت داده است به بیرون تجهیز انتقال دهد.

شیرهای اطمینان باید در فشاری حدود ۱۰% بیشتر از فشاری که تجهیز باید نگه دارد یا در حدود بالاترین فشاری که مخزن می تواند تحمل کند انتخاب شوند.

در مخازن ضد انفجار، فشار مخزن نباید از ۲۰% فشار طراحی بالاتر برود.

شیرهای ایمنی به عنوان وسیله ای مناسب جهت جلوگیری از ازدیاد فشار ناگهانی در موتورخانه ها، کارخانه ها و به طور کلی انواع سایت های صنعتی و برای انواع سیالات از قبیل گاز، بخار، آب یا هوای فشرده استفاده می گردند.

محدودیت فشار در این گونه کاربری ها که اصطلاحاً به محدوده فشار کارکرد امن معروف است معمولاً ناشی از فشار قابل تحمل تجهیزات، لوله ها و دستگاه ها یا محصولات تولیدی و همچنین مسائل مرتبط با حفظ ایمنی افراد می باشد.

نحوه باز شدن شیرهای اطمینان و مشخصات کاری آنها ارتباط مستقیمی با نحوه طراحی قطعات داخلی شیر دارد.

در اغلب موارد این طراحی بگونه ای انجام می گیرد که پس از شروع باز شدن شیر اطمینان در اثر ازدیاد فشار این عمل تا زمانی که شیر کاملاً باز گردد به سرعت تشدید می شود.

واردات شیر اطمینان صنعتی از گمرک شهید رجائی بندرعباس

برای مشاوره در امور ترخیصیه و یا انجام امورات مربوطه فرم تماس با ما را پر نمایید.

0 پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *